پرینتر

پرینترها از قطعات جانبی كامپيوتر هستند كه امروزه از اهميت خاصی برخوردارند و كارايی بالايی در كاربردهای مختلف دارند. معمولاً اكثر مردم به يك پرینتر براي استفاده شخصی در محيط كار و يا منزل نياز دارند. بیشتر اوقات، انتخاب پرینتر یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. ازینرو اطلاعاتی گرآوری کرده ایم تا شما را در زمینه خرید پرینتر یاری کنیم.
در مرحله اول، نوع پرینتر انتخابی بستگی به كاری دارد كه شما مي‌خواهيد با پرینتر خود انجام دهيد. مثلا چاپ متن و تصاوير گرافيكی رنگی و یا سياه و سفيد، اين عامل باعث تغيير در نوع پرینتر انتخابی شما می شود.

مثلاً اگر شما به چاپ تعداد زيادی صفحات متنی احتياج داريد، پرینتر ليزری تك رنگ برایتان مناسب تر است اما برای تصاوير گرافيكی و عكس، ديگر نمي‌توانيد از يك پرینتر ليزری سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك پرینتر رنگی جوهرافشان يا ليزری داريد تا بهترين كارايی را به دست آوريد.

پرینترها به ۳ دسته تقسیم می شوند

پرینتر جوهری

پرینتر جوهرافشان اچ پی

پرینتر سوزنی

hp printer 2091

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری اچ پی

پرینتر جوهرافشان

این گروه از پرینترها با پاشیدن نقاط کوچکی از جوهر در یک ورق کاغذ کار می کنند که باعث به وجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید خواهد شد و بیشتر موارد عکس هایی با کیفیت بالا ایجاد می کند. ممکن است متنی که با این نوع پرینتر ایجاد می شود، دقت لازم را نداشته باشد که این موضوع بستگی به سرعت پرینت هم دارد.

رنگ‌های اصلی در پرینترهای جوهر افشان معمولاً به ۴ رنگ اصلی تقسیم می‌شود: آبی، قرمز، زرد و مشکی.

البته تعدادی از پرینترها ۶ رنگ هستند که رنگ‌های قرمز روشن و آبی روشن به آنها افزوده شده است و باعث بهبود کیفیت و دقت بیشتر چاپ رنگی می‌شود. در سطوح کیفیت چاپ ، پرینترهای ۸  رنگ ،۱۰ رنگ و۱۲ رنگ نیز در بازار موجود است.

مواد مصرفی قابل استفاده این نوع پرینترها به نام کارتریج جوهر شناخته می شود که تقریبا غیر قابل شارژ هستند. کارتریج، تشکیل شده از یک محفظه پلاستیکی به نام کاست و یک سری قطعه که داخل آن قرار دارد. درون کاست با جوهر های مشکی و رنگی پر شده است.

در سری قدیم پرینترهای جوهرافشان، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید.

امروزه در پرینترهای جوهرافشان، این سه رنگ از یکدیگر جدا شده‌اند تا قابلیت تعویض هر یک از کارتریج‌ ها در صورت اتمام آن بصورت مجزا وجود داشته باشد. بهترین ساختار برای یک پرینتر جوهرافشان نیز کارتریج‌ های مجزا برای هر رنگ می باشد که در صورت لزوم فقط کارتریجی که رنگ آن تمام شده تعویض شود. این پرینترها بیشتر به صورت تک کاره ، سه کاره و چهارکاره تولید می شوند.

ink color cartridges

معایب چاپگر جوهر افشان

 • سرعت چاپ بسیار پایین است

 • ظرفیت سینی کاغذ، کم است و تعداد کمی کاغذ جا می گیرد

 • اگر به جوهر روی کاغذ رطوبت برسد تصویر خراب و جوهر پخش می شود

 • اگر مدتی از دستگاه استفاده نشود، کارتریج آن خشک و غیر قابل استفاده می شود

 • هزینه چاپ هر صفحه در مقایسه با پرینتر لیزری گران تر است

مزایای چاپگر جوهر افشان

 • کیفیت چاپ عکس آنها عالی است بطوری که ارزانترین مدل از این نوع پرینترها از گرانترین پرینتر لیزری کیفیت چاپ بالاتری دارد

 • نسبت به پرینتر های لیزری دارای قیمت ارزان تری هستند

پلاتر

plater printer creative advertising

پرینتر لیزری

در مواردی که حجم چاپ بالا و سرعت بالا مد نظر باشد و یا زمانی که چاپ متن ها و جداول در اولویت است، از پرینترهای لیزری استفاده می شود.

در پرینترهای لیزری از پرتوهای لیزر برای نشاندن پودر تونر بر روی کاغذ استفاده می گردد. مواد مصرفی داخل این دستگاهها کارتریج های لیزری میباشد.

درون کاست کارتریج لیزری با یک نوع پودر الکتریکی که تونر نامیده میشود پر شده است. تونر دارای ۲ عنصر اصلی رنگ دانه و پلاستیک می باشد. رنگ دانه در پرینترهای تک رنگ، مشکی و در پرینترهای رنگی شامل ۴ رنگ زرد، قرمز، آبی و مشکی میباشد.

مزایای پرینتر لیزری

 • سرعت چاپ

  پرینتر لیزری قادر به حرکت سریع بوده و طبیعی است سرعت چاپ آن به مراتب بیشتر از پرینترهای جوهر افشان باشد .

 • دقت چاپ

  قابلیت پرینت متون با دقت و کیفیت بیشتری را نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارند .

 • مقرون به صرفه

  کارتریج تونرها به نسبت کارایی که دارند زیاد گران نبوده و مقرون به صرفه هستند و هزینه نگهداری آنها بالا نخواهد بود.

معایب پرینتر لیزری

 • قیمت بالا

  پرینترهای لیزری به مراتب گرانتر از پرینترهای جوهر افشان می باشد.

پرینترهای لیزری نیز خود به دو دسته پرینترهای رنگی و پرینترهای سیاه و سفید تقسیم می شود

پرینترهای لیزری سیاه و سفید

این مدل پرینترها که دارای یک کارتریج مشکی هستند، بیشتر برای چاپ متن و مقاله به کار میروند. اساس کاراین نوع پرینترها مانند فتوکپی می باشد. پرینتر لیزری یک متن را با فونت های ریز به خوبی با سرعتی برابر حداقل ۱۵ ورق در دقیقه چاپ می کند. این پرینترها برای چاپ متن بهترین انتخاب هستند. بخصوص اگر متون با خط ریزتر یا درشت تر از حد معمول باشد . قیمت تمام شده پرینت برای هر صفحه هم بسیار ارزان تر است و قابلیت چاپ بر روی کاغذ معمولی هم به راحتی امکانپذیر است.

دانلود درایور پرینتر hp laserjet p1102

پرینترهای لیزری رنگی

در پرینترهای لیزری رنگی، تعداد درامها و محفظه های رنگ بیشتر شده و برای هر رنگ یک محفظه جداگانه در نظر میگیرند. پرینترهای لیزری رنگی از یک کارتریج مشکی و ۳ کارتریج رنگی (زرد، آبی، قرمز) تشکیل شده اند. بدلیل پایین بودن کیفیت پرینت برای چاپ عکس زیاد مناسب نیستند. همچنین هزینه تعویض کارتریجهای آن بسیار بالا است.

hp printer 8720 inkjet png

امکانات جانبی پرینتر

 • شبکه

  به منظور استفاده یک پرینتر به جای چندین پرینتر میتوان از چاپگری که قابلیت اتصال به چند رایانه را داشته باشد استفاده نمود که اصطلاحاً به آن پرینتر شبکه می گویند. علامت اختصاری آن n میباشد که مخفف کلمه Network (شبکه) است که درکنار مدل دستگاه اضافه میشود. به طور مثال مدل ۲۰۳۵n نشان دهنده ی حالت شبکه پرینتر ۲۰۳۵ است

 • دو رو زن

  به پرینترهایی گفته میشود که قابلیت پرینت گرفتن از دو طرف کاغذ را دارند و با حرف d مخفف کلمه Duplex( دوروزن ) مشخص می گردد که بعد از نام دستگاه اضافه میشود. مثلا مدل ۲۰۵۵d  نشان دهنده ی دوروزن بودن پرینتر ۲۰۵۵ است.

 • وایرلس

  این نوع پرینترها بصورت وایرلس به کامپیوتر متصل هستند و با علامت w شناخته می شوند که در کنار مدل دستگاه قید میگردد. مثلا ۱۱۰۲w  نشان دهنده ی وایرلس بودن است.

 • سینی اضافه

  برای پرینترهایی به کار برده میشود که قابلیت چاپ بر روی چند سایز مختلف از کاغذ را دارا هستند این قابلیت با حرف t که مخفف کلمه Tray (سینی) است مشخص می گردد. سینی اضافه به دستگاه این قابلیت را میدهد تا از سایزهای مختلف کاغذ جهت پرینت گرفتن استفاده نمود. مثلا مدل ۵۲۰۰tn  نشان دهنده ی داشتن سینی اضافه و همچنین شبکه بودن پرینتر است.

 • ترکیب چند قابلیت

  در این حالت، پرینتر از چند ویژگی به طور همزمان برخوردار است. به طور مثال چاپگر ۵۲۰۰dtn علاوه بر اینکه سینی اضافه دارد قابلیت شبکه و دوروزن بودن را نیز دارا می باشد در برخی از مدلها به جای dtn از حرف X استفاده می گردد.

 • چندکاره بودن

  منظور از چندکاره بودن دستگاه این است که دستگاه به جز پرینت قابلیت اسکن و کپی و فکس را نیز دارا می باشد و با علامت اختصاری mfp (multi function printer) میباشد که درکنار مدل دستگاه اضافه می شود. به عنوان مثال دستگاه ۱۵۳۶mfp

ویژگی های مهم در خرید پرینتر

 • سرعت چاپ پرینتر روی کاغذ

  دستگاه لیزر قادر به حرکت سریع بوده و طبیعی است سرعت چاپ آن به مراتب بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد .

 • کیفیت چاپ (رزولوشن)

  تعداد نقاط موجود در یک اینچ از تصویر را وضوح تصویر میگویند که با واحد نقطه در اینچ (DOT POINT INCH) که به اختصار DPI بیان می شود مشخص میگردد. هر چه تعداد این نقاط بالاتر باشد، تصویر چاپ شده کیفیت بالاتری خواهد داشت

 • قیمت پرینتر

  پرینترها با توجه به کیفیت، سرعت، سایز کاغذ و سایر قابلیتها از قبیل شبکه بودن، دو رو زن بودن، داشتن سینی اضافه و … دارای قیمت های متفاوتی هستند که هنگام خرید، خریدار به نسبت نیاز و بودجه اقتصادی خود اقدام به خرید پرینتر خواهد کرد.

 • حداکثر سایز پرینت گرفته شده توسط پرینتر

  هر پرینتر با توجه به بزرگترین سایز کاغذی که قابلیت چاپ بر روی آن را داشته باشد می تواند سایزهای کوچکتر از آن را نیز ساپورت کند. بعنوان مثال پرینتر با قابلیت چاپ بروی کاغذ A3 ، کاغذ های A4 و A5 را نیز پرینت میگیرد.