کارتریج چیست ؟

کارتریج منبع تامین رنگ در پرینترها است. پرینترهای جوهرافشان، از طريق منافذ ريزی كه در هد وجود دارد، با پاشيدن قطرات جوهر روی كاغذ باعث به وجود آمدن تصاوير سياه و سفيد و رنگی می‌شوند. کیفیت چاپ در پرینترهای جوهرافشان نسبت به پرینترهای لیزری به مراتب بالاست. رنگ‌هاي اصلی در پرینترهای جوهرافشان، به چهار رنگ اصلي تقسيم مي‌شود:  cyan(آبي)، magenta (قرمز)، yellow (زرد) و Black (مشکی) . بعضي از پرینترهای جوهرافشان، رنگ مشکی از ترکیب سه رنگ اصلی بوجود می آید كه این نوع پرینترها برای چاپ  متن چندان مناسب نيستند و رنگ آن به صورت مشكی متمايل به آبی یا سبز می باشد. در پرینترهای جوهرافشان قدیمی، كارتريج‌های سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت اتمام يكی از رنگ‌ها، شما مجبور به تعويض هر سه رنگ بوديد. ولی در پرینترهای جوهرافشان امروزی، اين سه رنگ از يكديگر جداهستند. معمولاً اكثر پرینترهای جوهرافشان از چهار رنگ اصلی تشكيل شده‌اند. ولی شما براي چاپ حرفه‌ای عكس، به يك پرینتر با شش رنگ مجزا احتياج داريد كه علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشكی، دارای يك رنگ قرمز روشن و آبی روشن ‌باشد كه در ايجاد تصاوير با رنگ‌های طبيعی‌تر تأثيرگذار است.

انواع کارتریج

 • کارتریج اورجینال

  کارتریجی که کارخانه سازنده پرینتر برای همان پرینتر با مارک خود عرضه می کند را اورجینال می گویند. مثلا شرکت HP  که دستگاه های HP را تولید میکند خود نیز برای دستگاه های خود کارتریج با برند HP تولید مینماید که اصطلاحا به آن کارتریج اورجینال HP می گویند.

 • کارتریج طرح

  کارتریجی را که شرکت های غیراصلی خارجی (غالبا چین) برای پرینترهای مختلف تولید می کند را طرح گویند. مثلا شرکت Hangzoo  در چین برای برندهای Canon, HP کارتریج تولید میکند و آنها را با برند خود عرضه می کند.

 • کارتریج تولید ایران

  کارتریجی را که یک شرکت ایرانی برای پرینترهای مختلف تولید می کند را کارتریج تولید داخلی میگویند. مثلا شرکت صفر و یک برای کارتریج های چاپگرهای Canon, HP, Samsung, Brother  و… کارتریج تولید می کند که با برند خود یعنی صفر و یک عرضه می کنـد، کـه قطعات این کارتریج ها از کشورهـای ژاپـن و کـره وارد می گردد و در ایران تولید می گردد.

تفاوت کارتریج ها

کارتریج اورجینال از کیفیت چاپ مرغوبی برخوردار است و تعداد صفحات قابل چاپ با آن (طبق یک معیار مشخص از جهت میزان پودری که برای هر صفحه استفاده می شود) یک عدد مشخص می باشد. مثلا برای کارتریج ۰۵HP  تعداد برگ قابل پرینت ۲۵۰۰ برگ A4 می باشد با پوشش ۵% (یعنی اگر یک صفحه کاغذ A4 را به ۱۰۰ قسمت تقسیم کنیم ۵ قسمت از آن به صورت کامل با پودر پوشیده شده باشد یا به عبارتی  مساوی است با  یعنی اگر صفحه کاغذ A4 را به ۲۰ قسمت تقسیم کنیم یک قسمت از این ۲۰ قسمت به صورت کامل با پودر پوشانده شده باشد)

چیپ هوشمندی که روی کارتریج قرار دارد می تواند این میزان پودر را اندازه گیری نماید. یعنی مثلا اگر ۲ صفحه با این کارتریج چاپ شده باشد و در یکی ۲۰% پودر به روی کاغذ قرار گرفته باشد و در دیگری ۴% پودر روی کاغذ استفاده شده باشد ۱۲%=۲/(۴+۲۰) یعنی به طور میانگین در این دو برگ پرینت ۱۲% پودر استفاده شده است و این روش برای هر تعداد پرینت گرفته شده استفاده می شود.

کارتریج های صفرویک با کیفیتی مشابه کیفیت کارتریج اورجینال، این اطمینان را به شما می دهد که با خیالی آسوده، فقط به فکر تهیه کاغذ باشید و ضمانت این ادعا، گارانتی تعویض تا پایان دور مصرف می باشد.

average usage cartridge toner

کارتریج ها به دو دسته لیزری و جوهری تقسیم بندی می شوند

کارتریج لیزری

طرز کار این نوع کارتریج به اینصورت است که محتویات پودری داخل مخزن، با استفاده از نیروی مغناطیسی بر روی درام قرار می گیرد و سپس با استفاده فشار و حرارت بالا، روی کاغذ حک می شود.

cartridge toner

اجزای کارتریج لیزری

مخزن تونر : قسمتی است که وظیفه نگهداری پودر تونر را برعهده دارد. در هنگام شارژ کارتریج، پودر تونر در این مخزن ریخته می شود.

cartridge toner parts
color powder cartridge toner

همزن : قطعه ای است که در داخل مخزن کارتریج قرار دارد و وظیفه اصلی آن هم زدن پودر در مخزن و جلوگیری از انباشته شدن پودر در کارتریج است.

آهن ربا (مگنت) :این قطعه با داشتن خاصیت مغناطیسی، میزان مناسبی از پودر را از مخزن تونر برداشته و به مرحله بعدی چاپ هدایت می کند. یکی از علائم خرابی مگنت، ایجاد خطوط افقی کمرنگ در عرض کاغذ می باشد.

cartridge magnetic roller
dr blade cartridge toner

تیغه (دکتر بلید) :این قطعه، تونر را روی غلطک حفظ می کند و میزان تونر را روی مگنت تنظیم می کند. این قطعه، از حیاتی ترین قطعات کارتریج است و با کوچکترین آسیب، تاثیرات قابل توجهی بر کیفیت تصویر چاپی دارد.

برف پاکن یا وایپربلید :این قطعه بر روی سطح درام است و وظیفه آن، تمیز کردن درام می باشد.

cartridge viper blade
cartridge toner drum

درام : این قطعه ی استوانه ای شکل با مواد مخصوص پوشیده شده است که با دریافت نور، از خود خواص الکتریکی نشان می دهد. بوسیله ولتاژ شارژ شده و بوسیبله نور، دشارژ می گردد.

رول انتقال دهنده کاغذ (ترانسفررولر) :  در کنار درام قرار دارد و وظیفه هدایت کاغذ را برعهده دارد.

cartridge toner transfer roller
cartridge foam roll

فوم رولر : غلطکی لاستیکی است که پشت به وایپربلید قرار دارد و به درام میچسبد. پس از اینکه وایپربلید عملیات پاکسازی درام را انجام داد، نوبت به فوم رول است که سطح درام را پاک کند و از ورود تونرهای سوخته از روی سطح درام به مخزن تونر جلوگیری کند.

شمارنده (chipset) : وظیفه مطابقت تعداد برگ پرینت شده به نسبت ظرفیت پرینت کارتریج را بر عهده دارد و میزان تونر موجود را به کاربر گزارش می کند.

cartridge toner chipset

فیوزینگ
تا این مرحله از عملیات چاپ، تونر روی کاغذ ریخته شده اما چاپ هنوز تکمیل نشده است و تنها کافیست روی کاغد دست بکشیم تا تونرهای روی کاغذ پاک شوند. همانطور که قبلا اشاره شد، تونر از رنگ دانه و پلاستیک تشکیل شده و با تماس کاغذ آغشته به تونر، در اثر فشار بسیار زیاد و حرارت ۱۸۰ درجه سلسیوس که توسطفیوزینگ به کاغذ اعمال میگردد، تونر به کاغذ میچسبد و نوشته و یا عکس موردنظر بر روی کاغذ حک می شود.

بخش های تشکیل دهنده فیوزینگ

 • فیوز فیلم

  نواری استوانه ای است که با لایه ای از تفلون پوشیده شده است. وجود لایه تفلون باعث می شود تا تونرهای ریخته شده، روی کاغذ نچسبد.

 • چینی هیتر

  قطعه ای سرامیکی است و مداری شامل یک المنت بر روی آن قرار دارد و بسیار شکننده است و وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارد.

 • ترمیستور

  وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد و به اینصورت عمل می کند که با بالا رفتن درجه حرارت از ۱۸۰ درجه سلسیوس، ولتاژی برای بورد پاور ارسال می شود که باعث قطع شدن ولتاژ هیتر می شود. با رسیدن حرارت به ۱۷۵ درجه، ترمیستور مجددا فرمان وصل ولتاژ هیتر را به بورد پاور می فرستد.

کارتریج جوهری

پرینترهای جوهری به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحهٔ کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی می‌شود.

کارتریج جوهری بر خلاف کارتریج لیزری از مایع رنگی استفاده می کنند.

رنگ ها در چاپگرهای جوهری معمولاً به سه رنگ اصلی آبی، قرمز و زرد تقسیم می‌شود که به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می‌رود. البته برخی از چاپگرها ۶ رنگ هستند که رنگ‌های قرمز روشن و آبی روشن به آن‌ها افزوده شده است و باعث بهبود کیفیت و دقت بیشتر چاپ رنگی می‌شود.

بعضی از چاپگرهای جوهری از ترکیب سه رنگ اصلی رنگ مشکی مرکبی به وجود می‌آورند که برای نوشتن متن چندان مناسب نیست و رنگ آن به صورت مشکی متمایل به سبز یا آبی می‌باشد.

در انواع قدیم چاپگرهای جوهری، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها کاربر مجبور به تعویض هر سه رنگ بود ولی امروزه در چاپگرهای جوهری، این سه رنگ از یکدیگر جدا شده‌اند.

اجزای کارتریج جوهری

 • کاست

 • هد

 • جوهر