کارتریج چیست ؟

کارتریج، مخزن رنگ در پرینترهاست.کارتریج از نظر فنی و تولیدی به سه دسته تقسیم میشود:

 • کارتریج اورجینال

  کارتریجی که کارخانه سازنده پرینتر برای همان پرینتر با مارک خود عرضه می کند را اورجینال می گویند. مثلا شرکت HP  که دستگاه های HP را تولید میکند خود نیز برای دستگاه های خود کارتریج با برند HP تولید مینماید که اصطلاحا به آن کارتریج اورجینال HP می گویند.

 • کارتریج طرح

  کارتریجی را که شرکت های غیراصلی خارجی (غالبا چین) برای پرینترهای مختلف تولید می کند را طرح گویند. مثلا شرکت Hangzoo  در چین برای برندهای Canon, HP کارتریج تولید میکند و آنها را با برند خود عرضه می کند.

 • کارتریج تولید ایران

  کارتریجی را که یک شرکت ایرانی برای پرینترهای مختلف تولید می کند را کارتریج تولید داخلی میگویند. مثلا شرکت صفر و یک برای کارتریج های چاپگرهای Canon, HP, Samsung, Brother  و… کارتریج تولید می کند که با برند خود یعنی صفر و یک عرضه می کنـد، کـه قطعات این کارتریج ها از کشورهـای ژاپـن و کـره وارد می گردد و در ایران تولید می گردد.

تفاوت کارتریج ها

کارتریج اورجینال از کیفیت چاپ مرغوبی برخوردار است و تعداد صفحات قابل چاپ با آن (طبق یک معیار مشخص از جهت میزان پودری که برای هر صفحه استفاده می شود) یک عدد مشخص می باشد. مثلا برای کارتریج ۰۵HP  تعداد برگ قابل پرینت ۲۵۰۰ برگ A4 می باشد با پوشش ۵% (یعنی اگر یک صفحه کاغذ A4 را به ۱۰۰ قسمت تقسیم کنیم ۵ قسمت از آن به صورت کامل با پودر پوشیده شده باشد. به عبارتی  مساوی است با  یعنی اگر صفحه کاغذ A4 را به ۲۰ قسمت تقسیم کنیم یک قسمت از این ۲۰ قسمت به صورت کامل با پودر پوشانده شده باشد)

چیپ هوشمندی که روی کارتریج قرار دارد می تواند این میزان پودر را اندازه گیری نماید. یعنی مثلا اگر ۲ صفحه با این کارتریج چاپ شده باشد و در یکی ۲۰% پودر به روی کاغذ قرار گرفته باشد و در دیگری ۴% پودر روی کاغذ استفاده شده باشد ۱۲%=۲/(۴+۲۰) یعنی به طور میانگین در این دو برگ پرینت ۱۲% پودر استفاده شده است و این روش برای هر تعداد پرینت گرفته شده استفاده می شود.

کارتریج صفرویک با کیفیتی مشابه کیفیت کارتریج اورجینال عرضه می گردد. این اطمینان را به شما می دهیم که با خیالی آسوده، فقط به فکر تهیه کاغذ باشید. ضمانت این ادعا، گارانتی تعویض تا پایان دور مصرف می باشد.

average usage cartridge toner

انواع کارتریج

کارتریج، مخزن رنگ در پرینترهاست.کارتریج به دو دسته کارتریج جوهری و کارتریج لیزری تقسیم میشود:

کارتریج لیزری

اساس کار کارتریج لیزری بر پایه نیروی مغناطیسی، پودر و حرارت استوار است. ابتدا طرح مورد نظر برای چاپ، از طریق مدارهای الکترونیکی پرینتر تحلیل شده و طرح موردنظر برای چاپ، به سیگنال الکتریکی تبدیل می شود و از طریق تابانده شدن نور لیزر بر روی درام  کارتریج،  باعث باردار شدن آن می شود. درام کارتریج پس از دریافت بار الکتریکی از لیزر، داخل پودر تونر غوطه ور شده و قسمت هایی از درام که دارای بار الکتریکی است، پودر تونر کارتریج را جذب می کند. پودر تونر اضافه درام کارتریج نیز  بوسیله تیغه ای به نام وایپربلید کارتریج و فوم رول کارتریج از سطح درام پاک می شود. سپس طرح موردنظر روی کاغذ نقش می بندد.

cartridge toner

اجزای کارتریج لیزری

مخزن تونر : وظیفه مخزن تونر کارتریج، نگهداری پودر تونربرای استفاده کارتریج لیزری است. هنگامی که تونر کارتریج به اتمام می رسد، پودر تونر در مخزن پودر ریخته شده و کارتریج شارژ می گردد.

cartridge toner parts
color powder cartridge toner

تونر : پودری است که با قرار گرفتن روی کاغذ و بوسیله حرارت، به کاغذ می چسبد و تصویر موردنظر از طریق این پودر، بر روی کاغذ نگاشته می شود.

آهن ربا (Magnet) : آهن ربا باعث می شود تا میزان مناسبی پودر تونر از مخزن کارتریج برداشته شود و از برداشت بیش از حد و یا اندک تونر جلوگیری شود. ایجاد خطوط افقی کم رنگ در عرض کاغذ، از نشانه های خرابی مگنت است.

cartridge magnetic roller
dr blade cartridge toner

تیغه (دکتر بلید) : تیغه، یکی از مهم ترین حیاتی ترین قطعات کارتریج است. وظیفه تیغه کارتریج، این است که تونر روی غلطک حفظ شود و میزان پودر تونر بر روی مگنت، تنظیم گردد. خرابی این قطعه باعث افت فاحش کیفیت چاپ می شود.

برف پاکن یا وایپربلید :وظیفه این قطعه، پاک کردن سطح درام از پودر تونر است. عدم کارکرد صحیح وایپربلید، باعث می شود که درام به خوبی تمیز نگردد و افت کیفیت زیادی در چاپ پدید آید.

cartridge viper blade
cartridge toner drum

درام : قطعه ای سبزرنگ و استوانه ای است که وقتی نور به آن تابیده می شود، خاصیت الکتریکی و مغناطیسی آن تغییر می کند. درام کارتریج بوسیله ولتاژ شارژ می شود و وقتی نور به آن بتابد، دشارژ می گردد.

 

رول انتقال دهنده کاغذ (ترانسفر رولر) : در مجاورت درام قرار گرفته و وظیفه هدایت و انتقال کاغذ را برعهده دارد.

 

cartridge toner transfer roller
cartridge foam roll

فوم رولر : غلطکی لاستیکی است که پشت به وایپربلید کارتریج قرار دارد و به درام چسبیده است. پس از اینکه وایپربلید عملیات پاکسازی درام کارتریج را انجام داد، نوبت به فوم رول می رسد که سطح درام را پاک کند و از ورود تونرهای سوخته از روی سطح درام به مخزن تونر کارتریج جلوگیری کند.

. شمارنده (chipset) : وظیفه مطابقت تعداد برگ پرینت شده به نسبت ظرفیت پرینت کارتریج را بر عهده دارد و میزان تونر موجود را به کاربر گزارش می کند.

cartridge toner chipset
cartridge toner inside

همزن : وظیفه ی اصلی همزن کارتریج، این است که پودر داخل مخزن کارتریج را هم بزند و پودر را بطور یکنواخت در داخل مخزن کارتریج پخش کند. عدم وجود همزن در کارتریج باعث انباشته شدن پودر در مخزن کارتریج خواهد شد.

فیوزینگ

فیوزینگ

تا این مرحله از عملیات چاپ، تونر از روی کارتریج بر روی کاغذ ریخته شده وتصویر مورد نظر، بر روی کاغذ ردج شده است. اما این پایان کار نیست. تنها کافیست روی کاغذ دست بکشیم تا تونرهای روی کاغذ پاک شوند. همانطور که قبلا اشاره شد، تونر از رنگ دانه و پلاستیک تشکیل شده و با تماس کاغذ آغشته به تونر، در اثر فشار بسیار زیاد و حرارت ۱۸۰ درجه سلسیوس که توسط فیوزینگ به کاغذ اعمال میگردد، تونر به کاغذ می چسبد و نوشته و یا عکس موردنظر بر روی کاغذ حک می شود.

بخش های تشکیل دهنده فیوزینگ

 • فیوز فیلم

  نواری استوانه ای است که با لایه ای از تفلون پوشیده شده است. وجود لایه تفلون باعث می شود تا تونرهای ریخته شده، روی آن نچسبد.

 • چینی هیتر

  قطعه ای است از جنس سرامیک که مداری شامل یک المنت بر روی آن قرار دارد. بسیار شکننده و حساس به ضربه است و وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارد.

 • ترمیستور

  وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد. ترمیستور به اینصورت عمل می کند که با بالا رفتن درجه حرارت از ۱۸۰ درجه سلسیوس، ولتاژی را برای بورد پاور ارسال می کند که باعث قطع شدن ولتاژ هیتر می شود. با رسیدن حرارت به ۱۷۵ درجه، ترمیستور مجددا فرمان وصل ولتاژ هیتر را به بورد پاور می فرستد. در نتیجه، دمای هیتر مجددا افزایش می یابد. این سیکل دائما ادامه دارد.

کارتریج جوهری


در برخی از پرینترهای جوهرافشان، رنگ مشکی از ترکیب شدن رنگ های آبی، زرد و قرمز بدست می آید. در نتیجه، رنگ مشکی بدست آمده از این روش نزدیک به رنگ های آبی و یا سبز است و ازینرو، برای چاپ متن ها چندان مناسب نیستند.

برخی مدل های پرینتر جوهرافشان، برای چاپ کردن عکس های با کیفیت بسیار بالا و حرفه ای، دارای شش کارتریج مجزا هستند که علاوه کارتریج سه رنگ اصلی و کارتریج مشکی، دارای یک کارتریج مجزای آبی روشن و یک کارتریج با رنگ قرمز روشن هستد.

اجزای کارتریج جوهری

 • کاست

 • هد

 • جوهر

کارتریج جوهری صفرویک

کاست : مخزنی است که معمولا از جنس پلاستیک فشرده ساخته می شود و نگهدارنده جوهر کارتریج است. هرچه ابعاد کاست بیشتر باشد، جوهر بیشتری درون مخزن کارتریج قرار می گیرد و باالطبع قیمت آن نیز (در حالت کلی) افزایش می یابد. در کارتریج های طرح، ممکن است بدلیل کیفیت پایین کارتریج، جوهر داخل کاست دوام چندانی نداشته باشد و پس از مدتی بدلیل ورود و خروج هوا به کاست، جوهر خشک شود و کارتریج بلا استفاده گردد.

هد : قطعه ای در کارتریج جوهری است که وظیفه هدایت جوهر از داخل کارتریج بر روی کاغذ را بر عهده دارد. در کارتریج های طرح بدلیل کیفیت پایین کارتریج، امکان نشت جوهر به دستگاه و آسیب به پرینتر وجود دارد.

ink cartridge 303
water-splash-clipart-png-LcKoLLkca

جوهر : مایعی رنگی است که پس از تماس با هوا، خشک می شود و تصویر مورد نظر از طریق آ ن، روی کاغذ چاپ می شود. معمولا جوهر به کار رفته در کارتریج های طرح، بخاطر قیمت تمام شده  پایینتر و کیفیت نه چندان مطلوب، رقیق تر است. لذا هم دیرتر خشک می شود و هم کیفیت چاپ بخاطر کم بودن چگالی جوهر، چندان مطلوب نیست.