پرینتر

پرینتر یا همان چاپگر، از قطعات جانبی كامپيوتر است كه امروزه كارايی بسیار بالايی در امور مختلف دارد و استفاده از آن در بین اكثر کاربران کامپیوتر، به يك نیاز بدل شده است. بیشتر اوقات، انتخاب پرینتر یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. ازینرو اطلاعاتی گرآوری کرده ایم تا شما را یاری کنیم که اگر شما قصد خرید چاپگر را داشته باشید، برایتان مفید و کاربردی باشد.
در مرحله اول، باید نیاز خود را بسنجید و هدف خود را از خرید پرینتر و همچنین امکاناتی که لازم است چاپگر داشته باشد تا کار موردنیاز شما را انجام دهد را مرور کنید. نوع پرینتر انتخابی، بستگی به قابلیت های مورد انتظار شما دارد. مثلا پرینت متن و تصاوير گرافيكی رنگی و یا سياه و سفيد. اين، یکی از عوامل تغيير در نوع و قیمت می باشد.

مثلاً اگر شما می خواهید تعداد صفحات بسیار زياد متن را پرینت بگیرید، پرینتر ليزری تك رنگ برایتان مناسب تر است اما برای تصاوير گرافيكی و عكس، ديگر نمی توانيد از پرینتر ليزری سياه و سفيد استفاده كنيد و نياز به يك پرینتر رنگی جوهرافشان يا پرینتر رنگی ليزری داريد تا بهترين كارايی را به دست آوريد.

پرینتر از نظر عملکرد به ۳ دسته تقسیم می شود

پرینتر جوهری

پرینتر جوهرافشان اچ پی

پرینتر سوزنی

epson printer 2190

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری اچ پی

پرینتر جوهرافشان

این نوع پرینتر، با پاشیدن نقاط کوچکی از جوهر روی کاغذ، باعث به وجود آمدن تصاویر رنگی یا سیاه و سفید خواهد شد. تصاویر پرینت شده، در بیشتر موارد دارای عکس هایی با کیفیت بسیار بالا می باشند. این نوع پرینتر معمولا برای پرینت متن مناسب نمی باشد و ممکن است متنی که با این نوع پرینتر ایجاد شود، کیفیت و دقت لازم را نداشته باشد.

رنگ‌های اصلی در پرینتر جوهر افشان به ۴ رنگ تقسیم می‌شود: آبی، قرمز، زرد و مشکی.

البته تعدادی از پرینترها ۶ رنگ هستند که رنگ‌های قرمز روشن و آبی روشن به آنها افزوده شده است و باعث بهبود کیفیت و دقت بیشتر پرینتر رنگی می‌شود. در سطوح کیفیت چاپ، پرینتر ۸  رنگ ،۱۰ رنگ و۱۲ رنگ نیز در بازار موجود است.

مواد مصرفی قابل استفاده این نوع پرینتر، به نام کارتریج جوهری شناخته می شود که تقریبا غیر قابل شارژ است. کارتریج، از محفظه ای پلاستیکی به نام کاست و یک سری قطعه که داخل آن قرار دارد تشکیل شده. درون کاست کارتریج جوهری با جوهر های مشکی و رنگی پر شده است.

در مدل های قدیمی پرینترجوهرافشان، کارتریج‌های سه رنگ اصلی (قرمز، آبی، زرد) به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید.

در مدلهای جدیدتر چاپگر جوهرافشان، این سه رنگ از یکدیگر تفکیک شده‌اند تا قابلیت تعویض هر یک از کارتریج‌ ها در صورت اتمام آن بصورت مجزا وجود داشته باشد. بهترین ساختار، کارتریج‌ های مجزا برای هر رنگ می باشد تا در صورت لزوم فقط کارتریجی که رنگ آن تمام شده تعویض شود. این نوع چاپگر بصورت تک کاره، سه کاره (پرینتر، فکس، کپی) و چهارکاره (پرینتر، فکس، کپی، اسکنر) تولید و عرضه می شود.

ink color cartridges

معایب پرینتر جوهر افشان

 • سرعت چاپ بسیار پایین است

 • ظرفیت سینی کاغذ کم است و تعداد کمی کاغذ در سینی جا می گیرد.

 • اگر به جوهر روی کاغذ رطوبت برسد تصویر خراب و جوهر پخش می شود

 • اگر مدتی از پرینتر استفاده نشود، کارتریج آن خشک و غیر قابل استفاده می شود.

 • هزینه چاپ هر صفحه در مقایسه با پرینتر لیزری گران تر است

مزایای پرینتر جوهر افشان

 • کیفیت چاپ عکس این نوع پرینتر عالی است. ارزانترین مدل پرینتر جوهرافشان از گرانترین پرینتر لیزری کیفیت چاپ بالاتری دارد

 • قیمت ارزان تری نسبت به پرینتر لیزری دارد.

پلاتر

plater printer creative advertising

پرینتر لیزری

در مواردی که حجم چاپ بالا و سرعت بالا مد نظر باشد و یا زمانی که چاپ متن ها و جداول در اولویت است، از پرینتر لیزری استفاده می شود.

در پرینتر لیزری، از پرتوهای لیزر برای نشاندن پودر تونر بر روی کاغذ استفاده می گردد. مواد مصرفی داخل این دستگاهها کارتریج های لیزری میباشد.

درون کاست کارتریج لیزری با نوعی پودر الکتریکی که تونر نامیده میشود پر شده است. تونر چاپگر لیزری دارای ۲ عنصر اصلی (پلاستیک و رنگ دانه) می باشد. رنگ دانه در پرینترهای لیزری تک رنگ، مشکی و در پرینترهای لیزری رنگی شامل ۴ رنگ زرد، قرمز، آبی و مشکی می باشد.

مزایای پرینتر لیزری

 • سرعت چاپ

  پرینترهای لیزری قادر به حرکت سریع هستند و طبیعی است سرعت چاپ آنها به مراتب بیشتر از پرینترهای جوهر افشان باشد.

 • دقت چاپ

  این نوع چاپگرها قابلیت پرینت متون با دقت و کیفیت بیشتری را نسبت به پرینترهای جوهر افشان دارند .

 • مقرون به صرفه

  کارتریج تونرها به نسبت کارایی که دارند زیاد گران نبوده و مقرون به صرفه هستند و هزینه نگهداری آنها نیز بالا نخواهد بود.

معایب پرینتر لیزری

 • قیمت بالا

  پرینترهای لیزری به مراتب گرانتر از پرینترهای جوهر افشان می باشد.

پرینترهای لیزری نیز خود به دو دسته پرینترهای رنگی و پرینترهای سیاه و سفید تقسیم می شود

پرینتر لیزری سیاه و سفید

این نوع چاپگر دارای یک کارتریج مشکی است و بیشتر برای چاپ متن، مقاله، تحقیق و مواردی از این دست به کار میرود. اساس کار پرینتر لیزری، همانند دستگاه فتوکپی است. چاپگر لیزری متون با فونت های ریز را با کیفیت مطلوب و با سرعتی برابر حداقل ۱۵ برگ در هر دقیقه چاپ می کند. این نوع پرینتر برای چاپ متن بهترین انتخاب است. بخصوص اگر متون با خط ریزتر و یا درشت تر از حد معمول باشد. قیمت تمام شده پرینت برای هر صفحه نیز نسبت به پرینتر جوهرافشان بسیار ارزان تر است و قابلیت چاپ بر روی کاغذ معمولی هم به راحتی امکانپذیر است.

printer black and white PNG

پرینتر لیزری رنگی

در پرینتر لیزری رنگی، برای هر کدام از رنگ ها یک کارتریج جداگانه در نظر گرفته شده است. همچنین ظرفیت محفظه های تونر (کارتریجها) در اکثر مدلها نسبت به پرینتر سیاه و سفید بیشتر شده است. پرینتر لیزری رنگی از یک کارتریج مشکی و ۳ کارتریج رنگی (کارتریج زرد، کارتریج آبی، کارتریج قرمز) تشکیل شده است. بدلیل پایین بودن کیفیت چاپ نسبت به پرینتر جوهرافشان، برای چاپ عکس زیاد مناسب نیست و بیشتر برای چاپ متن و امور اداری کاربرد دارد. همچنین هزینه تعویض کارتریجهای آن بسیار بالا است.

hp printer 8720 inkjet png

مطالب مرتبط